Fran McCaffery

Lehigh Mountain HawksSzerkesztés

A Lehigh-nál McCaffery 49-39-es mérlegre vezetett a Mountain Hawksnál eltöltött három éve alatt. Az 1987-1988-as szezonban McCaffery a Lehigh-t a program történetének második NCAA-tornán való részvételéhez vezette.

A Fran Lehigh-nál töltött évei alatt a Lehigh-t Engineersnek hívták. A Lehigh megváltoztatta a kabaláját, miután Fran elhagyta a Lehigh-t.

UNC Greensboro SpartansSzerkesztés

McCaffery hat szezon alatt 90-87-es mérleget ért el. Első évében a Greensboro 15-13-as mérleget ért el összességében és 9-7-es Déli Konferencia mérleget, ami az északi divízió harmadik helyét jelentette. Ez a 18. legjobban javuló rekord volt országos szinten az NCAA Divízió I csapatai között.

McCaffery második szezonjában 19-12-es mérleggel és a 2001-es SoCon bajnokság bajnoki címével soha nem látott magasságokba vezette a Spartanst. A Spartans 67-66-ra legyőzte a Chattanoogát a döntőben, és ezzel megkapta a SoCon automatikus indulási jogát az NCAA-tornára. A következő évben (2001-2002) McCaffery a Spartans első 20 győztes szezonját hozta, mióta csatlakozott a konferenciához. Ez volt az első alkalom, amikor a program a SoCon északi divíziójának bajnoki címét is megszerezte. Miután a konferenciabajnokság elődöntőjében elbuktak a későbbi bajnok Davidson ellen, a Spartans bejutott a 2002-es NIT-be, ahol kikaptak a későbbi bajnok Memphistől.

A Greensboróban töltött utolsó évében McCaffery az NCAA-torna küszöbére juttatta a Spartanst, mielőtt a SoCon bajnoki mérkőzésen kikaptak a Chattanoogától. Az UNCG-t az elődöntőben a Davidson elleni győzelemre vezette, legyőzve egy olyan csapatot, amely 16-0-ra állt a konferenciában. A sikerben nagy szerepe volt a SoCon év újoncának választott Kyle Hinesnak. Hines beállította a UNCG és a SoCon blokkolt dobások rekordját, és több más UNCG egymeccses és újonc egyszezonos rekordot is megdöntött.

Siena SaintsEdit

2005-06Edit

2005-ben a Siena Saints az utolsó helyre került a Metro Atlantic Athletic Conference előszezoni szavazásán. McCaffery azonban az ötödik legnagyobb fordulatot vezényelte le az egész divízió 1-ben, és 15-13-as mérlegre vezette a Sienát. A csapat számos emlékezetes győzelmet aratott az alapszakaszban, köztük egy 82-74-es győzelmet a városi rivális Albany ellen, és egy 82-76-os diadalt a későbbi MAAC-bajnok Iona ellen. A Szentek a Niagara elleni 98-92-es, dupla hosszabbításos győzelemmel biztosították be a MAAC-torna első körös továbbjutását a csapat zárónapján. A Siena szezonja a St. Peter’s elleni 63-62-es vereséggel ért véget a MAAC negyeddöntőjében.

2006-07Szerkesztés

McCaffery 2007-ben 20-12-re vezette a Sienát. A Szentek 11-10-es mérleggel kezdték a szezont. A csapat azonban egy szezon végi győzelmi szériába kezdett, és 10 mérkőzésből 9-et megnyert. A szezon csúcspontjai közé tartozott a rivális Albany elleni 76-75-ös, dupla hosszabbításos győzelem. A Siena volt az egyik legfiatalabb csapat a konferenciában öt alsóbb éves játékosával. A Szentek eljutottak a 2007-es MAAC bajnoki mérkőzésre, ahol 83-79-re kikaptak a Niagarától.

McCaffery három egymást követő alkalommal edzette az év újoncát a saját ligájában. Kyle Hines nyerte a díjat a Déli Konferenciában McCaffery utolsó évében a UNC Greensboróban. Kenny Hasbrouck a 2005-06-os Saintsnél a MAAC év újonca lett, Edwin Ubiles pedig a 2006-07-es szezonban megosztotta a díjat Frank Turnerrel a Canisiusnál.

2007-08Szerkesztés

2007. november 17-én McCaffery a Sienát 79-67-es győzelemre vezette a 20. helyen álló Stanford ellen a Times Union Centerben Albanyban. Ez volt a Siena első győzelme rangsorolt ellenfél ellen az 1989-es NCAA-torna első körös Cardinal elleni győzelme óta. A Siena 19-10-re és 13-5-re zárta az alapszakaszt. A MAAC első helyét a Riderrel holtversenyben szerezték meg. A Szentek legyőzték a Manhattant, a Loyolát és a Ridert a MAAC-bajnokság megnyerése és az automatikus NCAA-tornára való kijutás felé vezető úton. Ez volt a Siena negyedik útja az NCAA-tornára, és az első McCaffery irányítása alatt. 2008 márciusában a 13. helyen kiemelt Saints 83-62-re legyőzte a 4. helyezett Vanderbiltet az NCAA-torna első fordulójában a középnyugati régióban. A Siena szezonja egy meccsel a legjobb tizenhat között ért véget, amikor 84-72-re kikapott a 12. helyen kiemelt Villanovától. A Siena 23-11-es mérleggel zárta a szezont. Ez volt a legtöbb győzelem a Siena csapatának az 1999-2000-es szezon óta.

2008-09Szerkesztés

A 2008-09-es szezont megelőző kiadványokban a Sienát magasan rangsorolták. A Szentek meggyőzően nyerték első két meccsüket a Boise State és a Cornell ellen. 30 meccsükből 25 győzelemre vezette McCaffery a Sienát. A Siena a St. Joe’s, a Northern Iowa, az Albany és a Buffalo elleni mérkőzéseket is megnyerte. A Siena 16 MAAC-győzelmével megdöntötte az alapszakasz-győzelmek ligarekordját. A Siena a Canisius, a Fairfield és a Niagara legyőzésével megnyerte a MAAC-bajnokságot (és zsinórban másodszor is bejutott az NCAA-tornára). McCaffery a Divízió I történetének legtöbb egy szezonban elért győzelméhez vezette a Szenteket, és kiérdemelte a 2009-es év MAAC edzője címet.

Az NCAA-torna első fordulójában a Siena kettős hosszabbításban 74-72-re legyőzte az Ohio State-et, így zsinórban másodszor jutott be a 32 közé. A Szentek a második félidő közepén 63-59-re vezettek az első helyen álló Louisville-nél, majd 79-72-re kikaptak, így 27-8-as mérleggel fejezték be a szezont. A Siena a 28. helyen végzett a végső ESPN/USA Today edzői felmérésben, ami az iskola legmagasabb helyezése.

2009-10Szerkesztés

A Siena a program történetének legnagyobb elvárásaival vágott neki a 2009-10-es évnek. A lassú kezdés után a Szentek 15 meccset nyertek zsinórban, majd 23 meccsből 21-et, és az iskola harmadik egymást követő MAAC bajnoki címét szerezték meg, miután hosszabbításban 72-65-re legyőzték a Fairfieldet. A Siena az NCAA-torna első fordulójában 72-64-re kikapott a Purdue-tól, így 27-7-re zárta a szezont. McCaffery-t a nemzeti edzői szövetség is kitüntette, mint all-district edzőt.

Iowa HawkeyesEdit

2010-11Edit

Fran McCaffery egy iowai diákkal beszélget, miután bemutatták az Iowai Egyetem új kosárlabdaedzőjeként.

McCaffery-t 2010. március 28-án vette fel az Iowai Egyetem Todd Lickliter helyére. Sajtótájékoztató és nyilvános ünnepség keretében mutatták be 2010. március 29-én a Carver-Hawkeye Arénában.

McCaffery első mérkőzését vezetőedzőként az Iowánál 2010. november 16-án veszítette el, amikor a Hawkeyes kikapott a South Dakota State-től. Első konferenciagyőzelmét a Hawkeyes-szal az Indiana ellen aratta Iowa Cityben január 23-án. Első győzelmét rangsorolt csapat ellen szerezte az Iowa vezetőedzőjeként március 5-én, amikor az Iowa 67-65-re legyőzte a 6. helyen álló Purdue-t. Ez a győzelem megszakította a Hawkeyes 25 meccses vereségsorozatát rangsorolt ellenfelek ellen.

2011-12Szerkesztés

McCaffery az Iowa Hawkeyes-t 4 győzelemre vezette rangsorolt ellenfelek ellen – kétszer a Wisconsin, egyszer a Michigan és egyszer az Indiana ellen. A Hawkeyes 2006 óta először nyert 3 konferencián kívüli mérkőzést egy szezonban. Az egymást követő második szezonban nőtt a látogatottság az Iowa hazai kosárlabda-mérkőzésein.

Az Iowa legyőzte az Illinois-t a Big Ten bajnokság első fordulójában. A Hawkeyes ezután kikapott a későbbi tornagyőztes Michigan State-től. A 17-16-os mérleggel az Iowa kiérdemelte a NIT utószezoni tornára való kijutást. A Hawkeyes a hetedik helyen állt a régiójában, de egy időzítési konfliktus miatt a második helyen kiemelt Dayton Flyers-t fogadták. Az Iowa 84-75-re győzött, ami 2004 óta az első győzelem volt az Iowa számára a posztszezonban. A NIT-pályázat megmutatta a program köré épülő lelkesedést, több mint 13 000 jegyet adtak el kevesebb mint huszonnégy óra alatt.

A holtszezonban izgalom alakult ki az érkező toborzóosztály miatt, amely az egyik legjobb volt a konferenciában. Az iowai születésű és a Wisconsin Badger kosárlabdacsapatának tagja, Jarrod Uthoff Iowába igazolt. Szintén a holtszezonban McCaffery 7 éves szerződéshosszabbítást írt alá, szezononként 1,66 millió dollár értékben.

2012-13Szerkesztés

Az Iowa 11-2-es mérleggel zárta a konferencián kívüli időszakot, beleértve az államon belüli rivális Iowa State és UNI elleni győzelmeket. Ez volt a legjobb konferencián kívüli rekord a 2004-2005-ös szezon óta, és a legjobb McCaffery csapat által az Iowa-nál. Az Iowa 20-11-es mérleggel zárta az alapszakaszt, ebből 9-9 a konferenciában, ami a NIT-be jutást jelentette. Az Iowa végül az NIT második helyezettje lett. McCaffery pályafutása 300. győzelmét is megszerezte vezetőedzőként március 9-én, amikor az Iowa 74-60-ra legyőzte a Nebraskát.

2013-14Szerkesztés

Az Iowa a konferencián kívüli szezont 11-2-es mérleggel zárta. A két konferencián kívüli vereséget a Villanova (88-83 hosszabbításban, a Battle for Atlantic Title Game-ben) és az államon belüli rivális Iowa State (85-82) ellen szenvedte el. McCaffery ezután a Hawkeyes-t 9-9-es Big Ten-rekordra vezette, minőségi győzelmekkel a #3 Ohio State (84-74) és otthon a Michigan ellen (85-67). Az Iowa a hatodik helyet kapta a Big Ten Tournamentben. Miután az alapszakaszban kétszer is legyőzte a Northwesternt, az Iowa a Big Ten Tournament első fordulójában kikapott a Northwesterntől (67-62). A kiválasztási vasárnapon McCaffery csapata a 11. kiemeltként került be, mivel a Tennessee elleni play-in meccset kellett játszania. Fran fiánál pajzsmirigydaganatot diagnosztizáltak a nyakán, ami végül rákos lett az alapszakasz vége felé. McCaffery hazarepült a play-in meccsről a fia műtétjére, majd visszarepült az ohiói Daytonba, hogy szívszorító vereséget (78-65) szenvedjen csapatával. Az Iowa Hawkeyes 20-13-as mérleggel zárta a szezont.

2014-15Szerkesztés

A szezon kezdete előtt Fran McCaffery szerződéshosszabbítást kapott a 2019-2020-as szezonig.

A Hawkeyes a konferencián kívüli programját 9-4-re zárta, a 2K Classic-on a 10. Texas (71-57) és a 23. Syracuse (66-63) elleni vereséggel. A további, konferencián kívüli vereségeket a rivális #14 Iowa State (90-75) és az UNI (56-44) ellen szenvedték el. McCaffery 12-6-os mérlegre vezette az Iowát a Big Tenben, többek között emlékezetes győzelmeket aratott a #20 Ohio State (71-65) és a #17 Maryland (71-55) felett. McCaffrey Hawkeyes-ék a Big Ten bajnokság második fordulójában a Penn State-től kaptak ki (67-58), de így is holtversenyben a harmadik helyen végeztek a konferenciában. Az Iowa 7. helyet szerzett az NCAA-tornán, és a 64-es fordulóban legyőzte a Davidson-t (83-52), majd a harmadik fordulóban a Gonzaga (87-68) ellen búcsúzott. McCaffery Hawkeyes-ei 22-12-re zárták az évet.

2015-16Szerkesztés

Az Iowa a konferencián kívüli programját 9-3-ra zárta, vereséget szenvedve a Dayton (82-77), a 17. Notre Dame (68-62) és a rivális 4. Iowa State (83-82) ellen. McCaffery edző a Big Ten mérkőzést az #1 Michigan State (83-70) elleni győzelemmel nyitotta. A Hawkeyes zsinórban a második szezonban 12-6-ra zárta a konferenciajátékot, két győzelemmel a rangsorolt Purdue ellen, két győzelemmel a Michigan ellen, és egy második győzelemmel a Michigan State ellen, ezúttal a 4. helyezett ellen, 76-59-re. McCaffrey Hawkeyes-ék a Big Ten Tournament első fordulójában kikaptak az Illinois-tól (68-66), de zsinórban másodszor is holtversenyben a harmadik helyen végeztek a konferenciában. Az Iowa az NCAA-tornán – szintén zsinórban másodszor – a 7. helyet szerezte meg, és a 64-es fordulóban legyőzte a Temple-t (72-70). A Hawkeyes sorozatban másodszor kapott ki a torna harmadik fordulójában, ezúttal a későbbi bajnok Villanovától (87-68). Egy olyan évben, amikor úgy tűnt, hogy a történelem megismétli önmagát, McCaffery Hawkeyes-ei ismét 22 meccset nyertek a 22-11-es szezonhoz vezető úton.

2016-17Edit

2017-18Edit

A 2017-18-as szezon katasztrófa volt a Hawkeyes számára. Miután elvesztette a Big Ten legjobb pontszerzőjét, Peter Jokot, egy fiatal Iowa csapat küzdött azzal, hogy megtalálja az identitását. McCaffery edző legidősebb fia, Connor az ESPN négycsillagos újoncaként csatlakozott a csapathoz a helyi Iowa City Westből, de egy sor betegséggel, köztük mononukleózissal küzdött, ami miatt orvosi redshirt évet kapott. Az Iowa a szezont 14-19, 4-14-es mérleggel zárta a Big Tenben, és hármas holtversenyben a 11. helyen végzett. A Big Ten Tournament 12. kiemeltjeként legyőzték az Illinois-t, majd a második fordulóban kikaptak a Michigantől.

2018-19Szerkesztés

A fiatal Iowa csapata megnyerte a 2K Sports Classic-ot a szezon elején, legyőzve a 13. Oregont (77-69) és a UCONN-t (91-72) egymás utáni estéken a Madison Square Gardenben. A Hawkeyes veretlen volt a konferencián kívüli mérkőzéseken, és győzött az államon belüli rivális Iowa State (98-84) és az UNI (77-54) ellen. Az Alabama State elleni 105-78-as győzelem első félidejében 68 pontot dobtak, és 46 ponttal verték a Savannah State-et (110-64). Az Iowa szezonja több izgalmas mérkőzést is tartogatott, köztük a Pitt elleni 1 pontos győzelmet (69-68), valamint a Northwestern (80-79) és a Rutgers (71-69) elleni back-to-back győzelmeket. Az Iowa épphogy elszalasztotta a lehetőséget, hogy sorozatban három utolsó másodperces győzelmet arasson, de a 24. helyen álló Maryland ellen (66-65) az idő leteltével egy dobás kimaradt. Az Iowa további nevezetes győzelmei az alapszakaszban a 24. Nebraska (93-84), a 16. Ohio State (72-62) és a 5. Michigan (74-59) elleni győzelmek voltak. A Hawkeyes az alapszakaszt egy 4 meccses vereségsorozattal zárta. A Big Ten bajnokságban az Iowa legyőzte az Illinois-t, majd kikapott a Michigantől. A Hawkeyes a 10. helyet szerezte meg az NCAA-torna déli régiójában. Az első fordulóban a Hawkeyes hátrányból fordított és legyőzte a hetedik helyen kiemelt Cincinnatit (79-72). Ezután az Iowa a 32 között a második kiemelt Tennessee ellen lépett pályára. A Hawkeyes az első félidőben 25 pontos hátrányból fordított és hosszabbításba küldte a mérkőzést, amelyet a Tennessee nyert meg.

2019-20Szerkesztés

A 2019-20-as szezonban az Iowa egy 9-2-es nem konferencia-programot teljesített, nevezetes győzelmekkel a rivális Iowa State (84-68) és a 12. helyen álló Texas Tech (72-61) ellen. Az Iowa csapatát a kiemelkedő center Luka Garza vezette, aki 23,9 pontot és 9,8 lepattanót átlagolt számos elismerés mellett. Garza elnyerte a Big Ten Év Játékosa, a Sporting News Men’s College Basketball Player of the Year, Pete Newell Big Man Award, Kareem Abdul-Jabbar Award díjakat, és konszenzusos All-American kitüntetést, miközben a Hawkeyes 20-11-es rekordot ért el, amelyben a konferencián a 12. Maryland (67-49), a 19. Michigan (90-83), a 24. Rutgers (85-80), a 19. Illinois (72-65), a 25. Ohio State (85-76) és a 16. Penn State (77-68) felett aratott győzelmek szerepeltek. A 2019-20-as szezon a COVID-19 koronavírus kitörésével hirtelen véget ért, anélkül, hogy az utószezont lejátszották volna. McCaffery kisebbik fia, Patrick, egy másik ESPN négycsillagos újonc, újoncként csatlakozott a csapathoz, de orvosi redshirtet vett fel, miközben felépült a pajzsmirigyrák kezelésének maradványhatásaiból.

2020-21Szerkesztés

A 2020-21-es kosárlabda szezon kezdetén McCaffery Hawkeyes-je az AP előszezon előtti felmérésében az #5. helyen állt. A csapat minden kezdőjátékost visszahozott abból a csapatból, amely 20-11-re végzett a COVID által megrövidített 2019-20-as szezonban, beleértve az Év Naismith Játékosa címre esélyes Luka Garza-t.