Max Holloway

Korai MMA karrierSzerkesztés

Holloway 19 éves korában 4-0-s rekordot gyűjtött össze. A Bloody Elbow 2012-es World MMA Scouting Reportjában a 2012-es év #7-es pehelysúlyú esélyeseként szerzett elismerést, és még a korábbi UFC és korábbi WEC könnyűsúlyú bajnok Anthony Pettishez is hasonlították, mivel képes a repülő és pörgő rúgások, térdek és könyökök széles skáláját beépíteni az ütőjátékába.

Karrierje korai szakaszát a 2011. március 12-én a korábbi Strikeforce és WEC veterán Harris Sarimento elleni megosztott döntéssel elért győzelme emelte ki, amellyel megszerezte magának a hawaii székhelyű X-1 promóció könnyűsúlyú szíját.

Ultimate Fighting ChampionshipEdit

2012Edit

Holloway volt a legfiatalabb harcos a UFC listáján, amikor 2012. február 4-én a UFC 143-on Ricardo Lamas sérülés miatt beugrójaként debütált a promócióban Dustin Poirier ellen. A mérkőzést az első menetben leadással (szerelt háromszög karfával) elveszítette.

Második mérkőzésén Holloway 2012. június 1-jén, a The Ultimate Fighter 15 fináléján Pat Schilling ellen lépett ringbe. Holloway egyhangú döntéssel (30-27, 30-27, 30-27, 30-27) nyert.

Holloway legyőzte Justin Lawrence-t, 2012. augusztus 11-én, a UFC 150-en. Holloway a második menetben TKO-val nyerte az összecsapást.

Holloway 2012. december 29-én, a UFC 155-ön Leonard Garcia ellen küzdött, a sérült Cody McKenzie helyett. Holloway a szoros mérkőzést megosztott döntéssel nyerte meg.

2013Szerkesztés

Holloway 2013. május 25-én, a UFC 160-on Dennis Bermudezzel csapott össze. A mérkőzést vitathatóan megosztott döntéssel veszítette el. A média 11-ből 11 tagja Holloway javára értékelte a mérkőzést.

Holloway 2013. augusztus 17-én, a UFC Fight Night 26-on Conor McGregorral csapott össze. A mérkőzést egyhangú döntéssel elveszítette.

2014Szerkesztés

Holloway 2014. január 4-én, a UFC Fight Night 34-en a promóciós újonc Will Chope-pal csapott össze. Holloway a második menetben TKO-val nyerte meg a mérkőzést. A győzelem egyben Holloway első Knockout of the Night bónuszát is hozta.

Holloway 2014. április 26-án, a UFC 172-en Andre Fili ellen lépett szorítóba. Az oda-vissza küzdelmet megnyerte, miután a harmadik menetben legyőzte Filit.

Holloway várhatóan 2014. augusztus 23-án, a UFC Fight Night 49-en Mirsad Bektić ellen lépett ringbe a sérült Ernest Chavez helyett. Bektic azonban az eseményt megelőző héten visszalépett a mérkőzéstől, és helyére a promóciós újonc Clay Collard került. Holloway a harmadik menetben TKO-val nyerte meg az összecsapást.

Holloway ismét csereként állt be, és 2014. október 4-én, a UFC Fight Night 53-on Akira Corassani ellen lépett ringbe, Chan Sung Jungot helyettesítve. A mérkőzést az első menetben kiütéssel nyerte meg. A győzelemért Holloway megkapta első “Az éjszaka teljesítménye” bónusz díját.

2015Szerkesztés

Holloway 2015. február 15-én, a UFC Fight Night 60-on Cole Millerrel csapott össze. Holloway egyhangú döntéssel nyert.

Holloway 2015. április 18-án, a UFC on Fox 15-ön Cub Swanson ellen lépett szorítóba. 2015. április 18-án, a UFC on Fox 15-ön Holloway a harmadik menetben egy szerelt guillotine-nal fejezte be a küzdelmet. A győzelemmel Holloway megkapta második “Az éjszaka teljesítménye” bónuszdíját is.

Holloway 2015. augusztus 23-án, a UFC Fight Night 74-en Charles Oliveira ellen lépett szorítóba. A mérkőzést TKO-val nyerte meg az első menetben, miután Oliveira egy takedown védekezés közben nyilvánvaló nyak/vállsérülést szenvedett, és nem tudta folytatni a küzdelmet. A sérülést később úgy írták le, mint egy mikroszakadást a nyelőcsövében, bár a UFC később kiadott egy nyilatkozatot, amelyben tisztázták, hogy Oliveira nem szenvedett komolyabb sérülést. A győzelemmel Holloway lett a UFC történetének legfiatalabb harcosa, aki 10 győzelmet szerzett.

Holloway 2015. december 12-én, a UFC 194-en Jeremy Stephensszel csapott össze. Holloway egyhangú pontozással nyerte meg a mérkőzést.

2016Szerkesztés

Holloway 2016. június 4-én, a UFC 199-en Ricardo Lamas ellen lépett szorítóba. Egyhangú döntéssel nyert.

Holloway 2016. december 10-én, a UFC 206-on Anthony Pettis ellen küzdött meg az ideiglenes UFC pehelysúlyú bajnoki címért. A mérlegelésen Pettis 148 fontot nyomott, három kilóval a bajnoki mérkőzéshez szükséges 145 fontos pehelysúlyú limit felett. Ennek következtében abban az esetben, ha Pettis megnyerné a Holloway elleni küzdelmet, nem lenne jogosult a UFC bajnoki címre. Pettist emellett megbüntették a nyereménye 20%-ára, amit Holloway kapott meg, és a mérkőzés fogósúlyban folytatódott. Holloway a harmadik menetben TKO-val nyerte meg a küzdelmet, és megkapta az éjszaka teljesítménye bónuszt.

2017Szerkesztés

Holloway 2017. június 3-án, a UFC 212-en a pehelysúlyú bajnokkal, José Aldóval csapott össze egy címegyesítő mérkőzésen. A korai nehézségek után Holloway a harmadik menetben TKO-val legyőzte Aldót, és kiérdemelte az első Fight of the Night bónusz díját a mérkőzésért.

2017. október 4-én Holloway nyilvánosságra hozta, hogy új, több mérkőzésre szóló szerződést írt alá a UFC-vel. Holloway várhatóan 2017. december 2-án, a UFC 218-on Frankie Edgar ellen lépett volna szorítóba, azonban 2017. november 8-án Edgar sérülés miatt visszalépett a kártyáról, és helyére José Aldo került. Holloway a harmadik menetben TKO-val megnyerte a mérkőzést, és megtartotta a UFC pehelysúlyú övét.

2018Szerkesztés

Az Edgar elleni mérkőzést átütemezték, és várhatóan 2018. március 3-án, a UFC 222-en került volna megrendezésre. Azonban 2018. február 3-án bejelentették, hogy Holloway lábsérülés miatt kénytelen visszalépni a mérkőzéstől.

Holloway 2018.

2018. április 1-jén bejelentették, hogy Holloway a sérült Tony Ferguson késői helyettesítője lesz a 2018. április 7-én megrendezésre kerülő UFC 223-as UFC Khabib Nurmagomedov elleni mérkőzésen a megüresedett, vitathatatlan UFC könnyűsúlyú bajnoki címért. Győzelme esetén Holloway lenne mindössze a második olyan harcos (Conor McGregor után) a UFC történetében, aki egyszerre két különböző divízióban is címeket birtokol. Holloway, akinek nem volt tervezett mérkőzése és edzőtáborban sem volt, mindössze hat nap felkészülési idővel vállalta a küzdelmet. Április 6-án, amikor mérlegelnie kellett volna, Hollowayt a New York Állami Atlétikai Bizottság orvosai levették a kártyáról a rövidre szabott súlycsökkentés súlyossága miatt. A mérkőzés Al Iaquinta-val folytatódott, aki az utolsó pillanatban pótolta Holloway-t.

Holloway ezután 2018. július 7-én, a UFC 226-on védte volna meg UFC pehelysúlyú bajnoki címét Brian Ortega ellen. Azonban július 4-én Hollowayt “agyrázkódásra emlékeztető tünetek” miatt visszaléptették a mérkőzéstől.

A második címvédése alkalmából Holloway 2018. december 8-án a kanadai Torontóban megrendezett UFC 231 főmérkőzésén Brian Ortega ellen lépett ringbe. Holloway a negyedik menet végén orvosi megállással, TKO-val nyerte meg a küzdelmet. Ezzel a győzelemmel kiérdemelte az éjszaka harca és az éjszaka teljesítménye díjat. Holloway 290 ütéssel megdöntötte az egy mérkőzésen belüli legtöbb jelentős ütés rekordját, rekordot döntött azzal, hogy egy menetben 134 ilyen jelentős ütést ért el, és tizenöt győzelemmel beállította a legtöbb győzelem rekordját a UFC pehelysúlyú történetében.

2019Szerkesztés

Holloway egy súlycsoporttal feljebb lépett, és 2019. április 13-án a UFC 236-on Dustin Poirier ellen lépett szorítóba az ideiglenes UFC könnyűsúlyú bajnoki címért. Az oda-visszavágós mérkőzést egyhangú döntéssel elveszítette. Ez a küzdelem hozta meg számára az éjszaka harca díjat.

Holloway visszatért pehelysúlyba, és a korábbi UFC könnyűsúlyú bajnok Frankie Edgar elleni mérkőzést harmadszorra is kitűzték, amelyre végül 2019. július 27-én került sor a UFC 240 főmérkőzésén. Holloway egyhangú pontozással megnyerte a mérkőzést, ezzel harmadszor is sikeresen megvédte pehelysúlyú címét.

A negyedik címvédése során Holloway 2019. december 14-én, a UFC 245-ön Alexander Volkanovski ellen lépett szorítóba. A mérkőzést egyhangú döntéssel elvesztette, ezzel véget vetett a pehelysúlyú bajnoki címének.

2020Szerkesztés

Holloway július 12-én a UFC 251-en Alexander Volkanovski ellen lépett szorítóba a UFC pehelysúlyú bajnoki címéért. A mérkőzést megosztott döntéssel veszítette el. Ez a döntés ellentmondásos volt a média és a vegyes harcművészetek olyan személyiségei között, mint a UFC elnöke, Dana White, a korábbi bíró és a szabályrendszer megalkotója, John McCarthy és több vegyes harcművész.

2021Edit

Holloway 2021. január 16-án Calvin Kattarral csapott össze a UFC on ABC 1. Holloway mind az 5 menetben uralta Kattart és egyhangú döntéssel nyert, két bíró 50-43-ra, egy bíró pedig 50-42-re értékelte a mérkőzést a javára. Az ötödik menet utolsó két percében Holloway egy kétütéses kombót vitt be, majd a ketrec mellett ülő kommentátorcsapatot bámulta és beszélt hozzájuk, miközben könnyedén kitért Kattar ütései elől, és azt kiabálta neki, hogy “Én vagyok a legjobb bokszoló az UFC-ben!”, ami a showboatingjáról ismert Muhammad Ali előtti tisztelgésről szóló beszédet generált. Holloway beállította az UFC egy mérkőzésre vonatkozó rekordját az összes leadott és megkísérelt ütés, a leadott és megkísérelt jelentős ütések, az ütéskülönbség, a leadott távolsági ütések, a leadott jelentős fejütések és a leadott jelentős testütések tekintetében. A negyedik menetben az ütések és a jelentős ütések tekintetében is rekordot állított fel. Mindkét harcos kiérdemelte az éjszaka harca díjat.