• Pinterest
  • LinkedIn
  • Email

Károlyi Márta

Károlyi Márta és férje, Károlyi Béla a világ egyik legnagyobb tornászedzője, szárnyaik alatt olyan tornászok, mint Mary Lou Retton, Betty Okino, Kerri Strug, Teodora Ungureanu, Phoebe Mills, Nadia Comăneci, Kim Zmeskal és Dominique Moceanu hagytak nyomot mindenki szívében.

Károlyi Márta 1942. augusztus 29-én született Erőss Márta néven a romániai Székelyudvarhelyen. Márta 13 éves kora óta tornászott egy bank alelnökének és egy tanítónőnek a lánya.

Károlyi asszony középiskolai tornász volt, és folytatta egészen a főiskoláig, a Román Testnevelési Főiskolára járt.

A főiskolán ismerkedett meg férjével, aki a főiskola utolsó évében volt és a tornacsapat edzője.

Marta és Béla 1963-ban házasodtak össze, miután lediplomáztak, és egy lányuk született, Károlyi Andrea.

Károlyi Andrea felesége Paul Wise Károlyi Marta lánya Andrea

Andrea, más néven Andrea Karolyi Wise 1997-ben végzett a Bayloron ő a Team USA táplálkozási tanácsadója.

Károlyiék egy általános iskolában kezdték edzői pályafutásukat, majd létrehoztak egy nemzeti tornaiskolát. Nevüket Nadia Comaneci sikereit követően ismerték meg. Nadia hatéves volt, amikor Marta és férje elkezdte edzeni őt.

Károlyi Márta kép

Noha Béla volt a Károlyi-csapat arca, Marta edzői képességei nem maradtak észrevétlenül.

“Mindig ő volt az, aki a mindennapi programokat intézte, én pedig a közönség előtt reklámoztam őket” – mondta Károlyi Béla. “Most már egyedül van, és ő kapja az elismerést azért, ami történt. És én nagyon örülök neki.”

Mondta Retton: “Huszonöt évvel ezelőtt, az én időmben Márta volt a minden. Béla volt a showman és a promóter, de Martha nélkül elveszett kiskutya lett volna.”

“Ő volt ott és motivált minket, de Martha volt az, akinek a menetrendje volt. Ő tudta, hogy 45 percig lesz a gerendán, aztán kondicionálást fog csinálni. Ő volt a szikla, és ezért dolgoztak olyan jól együtt.”

Károlyi Márta volt a tornászcsapat edzője és koreográfusa, hamarosan a román-magyar koreográfus, Pozsar Géza csatlakozott a csapathoz.

Károlyi Márta Nadia comaneci kép Károlyi Márta képek

Mindhárman menedékjogot kaptak az Egyesült Államokban, miután a torna során az amerikai területre disszidáltak.

Márta és Béla az Egyesült Államokban letelepedtek a texasi Houstonban, ahol megalapították tornatermüket. Számos tornászt edzettek kilenc olimpiai bajnokot, tizenhat Európa-bajnoki érmest és tizenöt világbajnokot.

Károlyi Márta Károlyi Béla

Az 1996-os olimpia után visszavonultak. Marta 2001-ben lett az amerikai válogatott koordinátora. Feladatai közé tartozik többek között a sportolók kiválasztása a versenyekre, a képességek és gyakorlatok összeállításának javaslata, valamint az eszközfelállások meghatározása.