Filippo Inzaghi

Korai karrierSzerkesztés

Inzaghi kedvenc labdarúgói gyerekkorában Paolo Rossi és Marco van Basten voltak. A labdarúgó Simone Inzaghi idősebb testvére 1991-ben tinédzserként szülővárosa, a Piacenza csapatában kezdte pályafutását, de mindössze két bajnoki mérkőzésen lépett pályára, mielőtt kölcsönadták a Serie C1-es AlbinoLeffe csapatának, amellyel 21 mérkőzésen 13 gólt szerzett. 1993-ban Inzaghi a Serie B-ben szereplő Hellas Veronához igazolt, ahol 36 bajnoki mérkőzésen 13 gólt szerzett. Visszatérve a Piacenzához, 37 mérkőzésen 15 gólt szerzett, ezzel segítve csapatát a Serie B megnyerésében, és bizonyítva, hogy izgalmas fiatal tehetség.

Inzaghi 1995-ben debütált a Serie A-ban, amikor a Parmához igazolt, de 15 bajnoki mérkőzésen csak kétszer talált be. E két gól közül az egyiket egyik korábbi klubja, a Piacenza ellen szerezte, szó szerint “megríkatva” őt. Abban a szezonban további két gólt szerzett az európai bajnokságokban. A következő szezonban az Atalantához igazolt, ahol 24 góllal a Capocannoniere (a Serie A legjobb góllövője) lett, és a bajnokság minden csapata ellen betalált. A Serie A-ban az év fiatal labdarúgójának választották, és a szezon utolsó mérkőzésén a csapatkapitányi posztot töltötte be.

JuventusSzerkesztés

Inzaghi (balra) a Juventus játékosa egy 1997-98-as Coppa Italia mérkőzésen

Inzaghi azonban hamarosan ismét útra kelt, hét szezonon belül hatodik csapatához, ezúttal a Juventushoz, állítólag 23 milliárd líráért. Alessandro Del Pieróval és Zinedine Zidane-nal együtt félelmetes támadópárost alkotott, amely tandem négy szezonon át tartott Marcello Lippi, majd Carlo Ancelotti menedzserek alatt, ami Inzaghi leghosszabb időszakát jelentette egy csapatnál. A Bianconeriknél töltött ideje alatt két Bajnokok Ligája-hattricket szerzett – a Dinamó Kijev és a Hamburger SV ellen -, ezzel ő lett az első játékos, akinek ez sikerült.

A klubnál töltött első szezonjában Inzaghi két gólt szerzett, amikor a Juventus 3-0-ra legyőzte a Vicenzát az 1997-es Supercoppa Italianában. A Juventus az 1997-98-as szezonban megnyerte a Scudettót, amelyben Inzaghi 18 gólt szerzett, köztük a Bologna elleni döntő, Scudetto-győztes kalapácsütést. Emellett hat góllal segítette a Juventust a Bajnokok Ligája döntőjébe, bár ott 1-0-ra kikaptak a Real Madridtól.

Az 1998-99-es szezon kevésbé volt sikeres a Juventus számára, mivel az 1998-as Supercoppa Italianában vereséget szenvedtek a Lazio ellen, és a Serie A-ban csalódást keltő hetedik helyen zárták a szezont. Inzaghi így is 20 gólt szerzett minden bajnokságban, és ezzel a klub góllövőlistájának élén zárta a szezont; hat gólját a Bajnokok Ligájában szerezte, amikor a Juventus az elődöntőben kiesett a későbbi bajnok Manchester United ellen. Az elődöntő torinói visszavágóján Inzaghi az első tíz percben két gólt szerzett, de a Manchester United végül visszavágott, és 3-2-re megnyerte a mérkőzést.

Inzaghi segített a Juventusnak megnyerni az 1999-es UEFA Intertoto Kupát, öt gólt szerzett a Rosztov elleni elődöntőben, és kettőt a Rennes elleni döntőben, ezzel kvalifikálva a Juventust az UEFA Kupára abban a szezonban. Inzaghi 15 gólt szerzett a Serie A-ban, amikor a Juventus az utolsó játéknapon elszenvedett vereséggel csak hajszál híján maradt le a bajnoki címről a Lazio ellen. A következő szezonban Inzaghi 11 gólt szerzett a Serie A-ban, mivel a Juventus a második egymást követő szezonban a második helyen végzett a bajnokságban; öt gólt szerzett a Bajnokok Ligájában is, köztük egy kalapácsütést a Hamburger SV elleni 4-4-es döntetlennel, bár a Juventus az első fordulóban kiesett. Az összes bajnokságban szerzett 16 góljával már a harmadik egymást követő szezonban lett a Juventus legjobb góllövője. Del Pieróval egykor kiválóan együttműködve azonban az elmúlt szezonokban egyre kevésbé volt hatékony, ami a megértés hiányának, az egyénieskedésnek, valamint a pályán és azon kívül is feszült kapcsolatuknak tudható be.

MilanSzerkesztés

A Bianconeriben 165 mérkőzésen szerzett 89 gólja ellenére Inzaghit hamarosan leültették a kispadra David Trezeguet javára, és 2001. július 2-án a Milanhoz szerződött, állítólag 70 milliárd líráért, azaz 45 milliárd líra készpénzért plusz Cristian Zenoniért. (A Sky Sports ennél kisebb összegről, 17 millió fontról számolt be) a 2001-02-es idényre Fatih Terim edző. A Juventus bejelentette, hogy Inzaghi eladása 31,1 millió eurós tőkenyereséget eredményezett a klubnak, így a tényleges átigazolási díj jóval meghaladta ezt az összeget. Inzaghi azonban térdsérülést szenvedett, és kihagyta a szezon első felét. Visszatérése után erős gólpárosítást tudott kialakítani Andriy Shevchenkóval, és az új menedzser, Carlo Ancelotti alatt hamarosan lenyűgöző trófeákat gyűjtött a Rossonerivel, köztük a 2002-03-as Bajnokok Ligáját (amelyben a Milan büntetőkkel legyőzte korábbi csapatát, a Juventust a döntőben), valamint a 2002-03-as Coppa Italiát (gólt szerzett a 2-2-es döntetlennel végződött visszavágón), a 2003-as UEFA Szuperkupát, a 2004-es Supercoppa Italianát és a 2003-04-es Scudettót. A 2002-03-as Bajnokok Ligájában a Deportivo de La Coruña ellen a csoportkörben rekordot jelentő harmadik Bajnokok Ligája-hattricket, az Ajax elleni negyeddöntőben pedig döntő gólt szerzett, összesen 12 európai gólt szerezve abban a szezonban. 2004 novemberében szerződést hosszabbított a klubbal.

Inzaghi teljesen fel tudott épülni a két évig tartó térdsérüléséből, amely két évig kísérte őt, olyannyira, hogy 2005-06-ban visszanyerte ragadozó góllövő formáját: 22 Serie A-mérkőzésen 12 gólt szerzett, emellett öt Bajnokok Ligája-szereplésen négy gólt; kettőt az Olympique Lyonnais ellen a negyeddöntőben, kettőt pedig a Bayern München ellen az első kieséses szakaszban. A 2007-es negyeddöntőben döntő gólt szerzett a bajorok ellen, ezzel segítve a Milant az elődöntőbe jutáshoz. 2007. május 23-án, a 2007-es Bajnokok Ligája döntőjében Athénban ő szerezte a Milan mindkét gólját a Liverpool ellen 2-1-re megnyert mérkőzésen, a 2005-ös döntő visszavágóján. A mérkőzés után így nyilatkozott:

Kiskorom óta álmom, hogy kétszer is betaláljak a döntőben, és a tegnap este szerzett góljaim voltak életem legfontosabbjai. Felejthetetlen meccs volt. Ez olyasmi, ami egész életemben velem marad, és a két gól a döntőben önmagáért beszél.

– Filippo Inzaghi
Inzaghi a Milan csapattársaival ünnepli a 2003-as Bajnokok Ligája döntőjében aratott diadalt

A 2007-08-as szezon kezdetén, ott folytatta, ahol Athénban abbahagyta: a Szuperkupában egyenlítő gólt szerzett a Milan 3-1-es győzelménél a Sevilla ellen. Inzaghi az évet azzal zárta, hogy két gólt szerzett a 2007-es klubvilágbajnokság döntőjében, és segített a Milannak 4-2-re nyerni a Boca Juniors ellen, hogy revansot vegyen a 2003-as büntetőkkel elszenvedett vereségért.

2008. február 24-én Inzaghi a Milan Palermo elleni 2-1-es győzelmének győztes gólját szerezte egy búvárfejessel, miután a kispadról állt be; ez volt az első Serie A-gólja több mint egy év után. Ezt további tíz gól követte a bajnokságban, legutóbb az Udinese ellen. Ez az Udinese elleni találat volt a 100. gólja a klub színeiben hivatalos mérkőzéseken. A hihetetlen forma ellenére azonban Roberto Donadoni, az olasz válogatott vezetőedzője nem hívta be a 2008-as Eurora. 2008 novemberében Inzaghi 2010 júniusáig szóló szerződéshosszabbításról állapodott meg a Milannal.

2009. március 8-án Inzaghi az Atalanta ellen megszerezte a szezon első kalap-trikóját a Milanban, amivel 3-0-s győzelemre vezette csapatát a San Siróban. Karrierje 300. gólját a Siena idegenbeli 5-1-es legyőzésénél szerezte. Ezt követően három gólt szerzett a Torino ellen, ami a második profi kalapdobása volt ebben a szezonban. A “Szuper Pippo” – ahogy a médiában becenevezik – ezzel a góllal beállította a Serie A-ban az elmúlt 25 évben a legtöbb kalapos találatot szerző játékos rekordját. Inzaghi tíz Serie A-s kalapácsütéssel megelőzte Giuseppe Signorit (9), Hernán Crespót (8), Roberto Baggiót, Marco van Bastent, Gabriel Batistutát, Abel Balbót, Vincenzo Montellát (7), Antonio Di Natale-t és David Trezeguet-t (6). Inzaghi az Atalantában egy, a Juventusban négy, a Milanban pedig öt kalapácsütést ért el.

A 2009-10-es szezonban, Leonardo menedzser alatt Inzaghi a tartalékjátékos szerepébe szorult vissza, mivel szerződése 2010 júniusában lejárt. 2010. május 21-én új, egyéves szerződést ajánlottak neki, amely 2011. június 30-ig szólt volna.

2010. november 3-án, a Bajnokok Ligája 2010-11-es csoportkörében, amikor a Milan 1-0-s hátrányban volt a Real Madriddal szemben, Inzaghi a második félidőben a kispadról beszállt és egy duplával 2-1-es vezetést szerzett a Milannak. Pedro León azonban a 94. percben egyenlített, a végeredmény 2-2 lett. Ezzel az alkalommal ő lett minden idők új góllövője az európai klubversenyek góllövőlistáján 70 találattal. Emellett 37 évesen és 85 naposan ő lett a második legidősebb játékos, aki gólt szerzett a Bajnokok Ligájában, csak a Manchester United játékosa, Ryan Giggs mögött, akit most Inzaghi honfitársa, Francesco Totti előzött meg. Ezzel a két góllal Inzaghi 125 góllal megelőzte példaképét, Marco van Bastent a klub örökranglistáján.

2010. november 10-én Inzaghi súlyos sérülést szenvedett a Milanban a Palermo elleni mérkőzésen. A Milan hivatalos klubhonlapján megjelent közlemény megerősítette, hogy Inzaghi a bal térd elülső keresztszalagjának (ACL) sérülését és ehhez kapcsolódóan a bal térd külső meniszkuszának sérülését szenvedte el. Úgy vélték, hogy a szezon hátralévő részére kiesik. Korából adódóan ez a sérülés véget vethetett volna a pályafutásának, ennek ellenére Inzaghi nagyon optimista volt. 2011. május 7-én, amikor Inzaghi még mindig nem lábadozott a sérüléséből, a Milan megnyerte a 2010-11-es Serie A bajnoki címet. Miután hat hónapig sérülés miatt kiesett, május 14-én, sérülése óta először lépett pályára a kispadról, a Milan 4-1-re legyőzte a Cagliarit. A 2011-12-es előszezonban 2012 júniusáig meghosszabbította szerződését.

A 2011-es Andrea Pirlóhoz hasonlóan a Milan is úgy döntött, hogy több rutinos játékos szerződését nem hosszabbítja meg a szezon végén, és Inzaghi is ezek közé tartozott Gennaro Gattuso, Clarence Seedorf, Alessandro Nesta és Gianluca Zambrotta mellett. Utolsó mérkőzését a Milan színeiben a Novara ellen játszotta 2012. május 13-án, és a szurkolók nagy örömére a győztes góllal fémjelezte teljesítményét. 2012. július 24-én Inzaghi bejelentette, hogy visszavonul a profi labdarúgástól, hogy edzői karrierbe kezdjen.

Európai versenyrekordokSzerkesztés

70 góljával Inzaghi az ötödik legtöbb gólt szerző játékos az európai klubbajnokságokban, csak Raúl, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi és Robert Lewandowski mögött. Ő lett az első játékos, aki két Bajnokok Ligája-hattricket szerzett – mindkettőt a Juventus színeiben -, amikor 2000. szeptember 13-án a Hamburger SV elleni 4-4-es csoportmérkőzésen mesterhármast ért el; az elsőt az 1997-98-as negyeddöntőben, a Dinamó Kijev elleni 4-1-es győzelem alkalmával. Inzaghi a 2002-03-as szezonban, a Milan színeiben a Deportivo de La Coruña elleni 4-0-s győzelem alkalmával szerezte rekordnak számító harmadik Bajnokok Ligája-hattricket. Ezt a rekordot később Michael Owen is megdöntötte, aki a Liverpoolban két, a Manchester Unitedben pedig egy harmadik kalap-trikettet ért el.